Bibliotek         Publikationer         Idræt         Job         Om centret
 Idræt
 
  Idrætskonsulenter
  Netværksgrupper
  Projekter
  Kalender
  Links
   
  Temaer:
   
  Skole og uddannelse
  Rehabilitering
  Nordisk konference
  Friluftsliv
  Idrætsrum for alle
   
   
 
Gå til: Forside > Idræt > Rehabilitering > Rehab Messen 2008

 

 
Foto af Beskæftigelsesdelen på standen Gymnastikopvisning af brugere på Dagcenter Lille Veumvej i Brørup

 

Rehab Messen 2008 i Bella Center 6.-8. maj

 

Job til førtidspensionister, historiske film, Øresundsmesterskab og selvfølgelig masser af idræt

 

Handicapidrættens Videnscenter bliver stærkt repræsenteret på årets Rehab messe - som nu lyder navnet Health & Rehab og finder sted i Bella Centret 6.-8. maj.

 

Aktivitetsområdet vil summe af aktiviteter - fra golf til rollatorgymnastik til Øresundsmesterskabet i kørestolsrugby. Videnscentrets stand byder på gamle og nye Paralympiske film, viden om tilpasset idræt og bevægelse, gode ideer og kompetent vejledning om job til førtidspensionister, og besøg af en række spændende gæster, som vil dele ud af deres erfaringer.

 

I tæt samarbejde med Dansk Handicap Idræts-Forbund (DHIF) er det igen lykkedes Handicapidrættens Videnscenter at strikke et spændende program sammen med masser af idræt på Rehab messens Aktivitetsområde. 2008 er jo Paralympics-år, og det smitter af på aktiviteterne. Handicapidrættens Videnscenter og DHIF kan således byde på både skydning og bordtennis i absolut top-klasse!

 

Der er naturligvis også mulighed for at se holdidrætsgene på aktivitetsområdet. Faktisk vil der være mulighed for at overvære de første uofficielle Øresunds-mesterskaber i kørestolsrugby, når Frederiksberg Falcons i bogstavelig forstand støder sammen med Malmø Griffins. En begivenhed med både fart, action og masser af spænding. Oven i købet vil kampen blive live-kommenteret af komikeren Jan Gintberg!

 

Desuden golf, rollatorgymnastik, servicehunde, DM i børnerap, kørestolsfodbold, streetbasket i kørestol og kinesisk gymnastik!

 

Tilpasset job

Inde på Handicapidrættens Videnscenters stand vil der som altid være mulighed for at blive klogere på emnerne tilpasset idræt og bevægelse samt det rummelige arbejdsmarked. Fokus på sidstnævnte bliver i år beskæftigelse for mennesker på førtidspension. Både i form af frivilligt arbejde og job med løntilskud. I den forbindelse har Videnscentret inviteret tre aktører med på messen, som hver især griber tingene an på deres helt egen og glimrende måde. Gæsterne er Flyverteam fra Reva Trollesbro, Rosengård/Handi-kom fra Fyn og John René Petersen fra De Frivilliges Hus i Gladsaxe. Du kan læse mere om de tre gæster ved at følge linksene til højre.

 

På standen vil der også være en lille biograf, der viser nye og gamle film Paralympiske film - heriblandt en herlig stumfilm fra Handicap-OL i Heidelberg i 1972, optaget af Kirsten Venndt, og en super-8 film af Torsten Høgh fra Toronto 1976. Sidstnævnte er med original lyd og kommentarer af legendariske Gunnar Nu Hansen. De gamle film er for få måneder siden fundet frem fra kældre i Brønderslev og Virum og er blevet overspillet til DVD, så de nu før første gang i mange år er blevet tilgængelige for offentligheden.

 

Der er gratis adgang til Health and Rehab, og vi håber igen i år at se rigtig mange på vores stand, som lyder navnet C4 102.

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Se billeder fra dagene

 

 

 

 

Se programmet for aktivitetsområdet

 

 

 

Den Paralympiske Biograf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flyverteam

 

Rosengård

 

John René Petersen

 

 

 

Nyhedsmail fra handivid.dk

Nu kan du blive ajourført om opdateringer på handivid.dk.

Læs mere her

  

Handicapidrættens Videnscenter - Havnevej 7 - DK-4000 Roskilde - telefon 4634 0000 - email post@handivid.dk